Категория: Едно към едно
Някой си неизвестен решил да изрази „своите огорчение и възмущение“ като счупи с чук нещо, което не е направил. (Тук не коментираме дали има морално основание за плочата с надписа на паметника на съветската армия в столицата ни.) И станал популярна личност – според него. Ами не е. За да станеш известен, дори и в рушенето трябва да си първи. Запомнили сме един Херострат. Не помним вече и името на оня, дето разруши цяла мраморна сграда срещу царския дворец, какво остава за тоя с плочата.
Посещения: 1715
Категория: Едно към едно
Е, да – във всеки град има и потайности. В Сливен те са доста и ще стават все повече (т.е. все повече ще са хората, които никога не са ги виждали). Сгради, места и неща, някои на път да изчезнат, други съществуващи редом с нас, без да ги забелязваме и да знаем нещо за тях.
Към тези „потайности“ бих причислила тази красива, стилна сграда (остатъци от нея), достойна да бъде опазвана като паметник с архитектурна стойност. Не че има значение дали е вписана в регистъра, щото и част от тези, които са вписани, са в същото състояние. Има извинение – тя е в рамките на бившето военно поделение (терените на което са общинска собственост) и дълги години е била недостъпна за „цивилните гарги“ (макар че може да се види от редките пешеходци в тази част на булевард „Хаджи Димитър“). Пуснах снимки на все още впечатляващата фасада във Фейсбук, за да сондирам мнение от по-запознати и те потвърдиха това, което съм чувала – сградата е бившата гарнизонна баня (и пералня) и там дълги години войниците са били водени под строй, за да усетят благото на топлата вода. (В по-късни години в танковата бригада, а вероятно и в други подразделения на Трета армия били изградени собствени бани.)
Посещения: 7033